Aktualności

Ukraina reguluje rynek kryptowalut w swoim kraju

Do tej pory sytuacja giełd kryptowalutowych i firm z tej branży na terenie Ukrainy była dość nieciekawa. Stale musiały się one uważać na SBU i balansować na bardzo cienkiej linii. Nowe prawo w końcu da takim przedsiębiorstwom odetchnąć, a w dłuższej perspektywie czasowej może przyczynić się do wprowadzenia Bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego w kraju.

Ważne regulacje

Ukraiński parlament prawie jednogłośnie przyjął ustawę, która legalizuje i reguluje rynek kryptowalut. Teraz zostało jedynie podpisanie jej przez prezydenta, lecz to powinna być tylko kwestia czasu. Dlaczego? Ano dlatego, że prezydent jest wielkim zwolennikiem kryptowalut, co potwierdzić może na przykład jego spotkanie w San Francisco z wpływowymi osobami ze sceny wirtualnych walut. Właśnie w tamtym miejscu ogłosił on wejście Ukrainy na światowy rynek kryptowalut.

Po wejściu nowego prawa w życie, na terenie Ukrainy będą mogły w stu procentach zgodnie z prawem działać firmy powiązane z kryptowalutami. Zezwolenie będzie kosztować 3100 dolarów, co dodatkowo napędzi gospodarkę naszego wschodniego sąsiada.

Tylko kilka krajów na świecie posiada legalne aktywa kryptograficzne: Niemcy, Luksemburg, Singapur. Teraz jednym z nich będzie Ukraina. Sprzyjające warunki pozwolą firmą rejestrować się na Ukrainie, a nie za granicą. Przedsiębiorcy będą płacić podatki do budżetu, ale będą chronienie przez państwo” – powiedział Mychajło Fiodorow, ukraiński minister ds. transformacji cyfrowej.

Ukraina pójdzie w ślad Salwadoru?

Eksperci podejrzewają, że nowe regulacje prawne mogą przygotowywać grunt do wprowadzenia kryptowalut do oficjalnego obiegu na Ukrainie. Prawnym środkiem płatniczym kryptowaluty są, chociażby w Salwadorze, gdzie mieszkańcy od początku września mogą za wszystko swobodnie płacić Bitcoinem. To dodatkowo popchnęłoby gospodarkę Ukrainy do przodu, a jak doskonale wszyscy wiemy – nie ma się ona najlepiej.

Te plany mogą jednak zrealizować się dopiero za kilka miesięcy, gdyż taki proces wymaga czasu, wielu ustaw oraz stworzenia swego rodzaju infrastruktury. Salwador Bitcoina do oficjalnego obiegu wprowadzał przez kilka miesięcy, co tylko obrazuje, że nie jest to łatwe do zrobienia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *