Aktualności

Uchodźcy z Afganistanu mogą liczyć na pomoc społeczności kryptowalut

Aktualna sytuacja w Afganistanie jest lekko mówiąc… nie najlepsza. Kraj został przejęty przez Talibów, którzy już zaczęli zmieniać prawo i budzić postrach wśród większości mieszkańców kraju. Z tego też powodu zorganizowano na świecie wiele zbiórek oraz ewakuacji, a swoją cegiełkę dokładają również osoby związane z kryptowalutami.

Pomoc za pomocą kryptowalut

Ewakuowane osoby w większości przypadków nie mają się gdzie podziać. Ogromną trudność dla nich stanowi bariera językowa oraz kulturowa. Stąd też nie łatwo jest im z dnia na dzień znaleźć pracę, czy kupić podstawowe przedmioty w sklepach, nie mówiąc już o znalezieniu własnego lokum. Stąd też powstają zbiórki, które mają pomóc zarówno uchodźcom, jak i osobom, które z różnych przyczyn nie mogą się ewakuować. Poza pomocą w postaci zbiórek ubrań, przedmiotów codziennego użytku czy żywności, powstało bardzo dużo zrzutek, które mają pomóc finansowo Afgańczykom. Niestety znaczna większość z nich nie oferuje płatności w kryptowalutach, lecz znalazło się kilka, które na to pozwalają.

Hearts & Homes for Refugees, nowojorska organizacja non-profit, przyjmuje obecnie wpłaty w większości najpopularniejszych kryptowalut na świecie. Użytkownicy mogą zrobić przelew, wykorzystując między innymi: Bitcoina (BTC), Ethera (ETH), Bitcoin casha (BCH), Litecoina (LTC), Zcasha (ZEC), Gemini dollara (GUSD), Yearn.financa (YFI), Polygona (MATIC), Synthetixa (SNX) i Bancora (BNT). Możliwości jest zatem mnóstwo, by pomóc osobom, które pilnie tego potrzebują.

Pakiety opieki

Ze świetnym pomysłem wyszedł również Jack Butcher, założyciel firmy konsultingowej Visualize Value. Wprowadził on na rynek serię niewymiennych tokenów (NFT), tzw. „pakietów opieki”, z których każdy z nich ma zostać sprzedany za cenę, odpowiadającą kosztom pokrywającym średnie miesięczne wydatki afgańskiej rodziny. Butcher powiedział także, że wpływy z akcji trafiają bezpośrednio do CARE, międzynarodowej organizacji, która chce pomóc Afgańczykom.

Postawa Jacka jest godna podziwu, gdyż nie tylko poświęcił on swój czas na stworzenie nowej serii niewymienialnych tokenów, lecz również pokazał, jak wielkie serce ma społeczność kryptowalut. Pod jego wpisami na Twitterze można spotkać się z wieloma słowami aprobaty oraz podziwu. Świetnie ogląda się również komentarze osób, które zdecydowały się na taką pomoc. To pokazuje, że osoby powiązane z kryptowalutami nie są jedynie zapatrzone w siebie i stan swojego konta, lecz również chętnie wpłacą swoje środki w szczytnym celu.

Jak wygląda sytuacja na miejscu?

Do końca sierpnia Talibowie pozwolili na ewakuację ludzi z lotniska w Kabulu. Jest to bardzo mało czasu, tym bardziej, że najcięższa sytuacja dotyczy osób mieszkających w głębi kraju, gdzie ciężko trafić autem, a jeszcze ciężej samolotem lub helikopterem. Nieoficjalnie mówi się również, że Talibowie już zaczęli surowo ograniczać prawa kobiet oraz prowadzić publiczne egzekucje. Wokół samego lotniska też jest bardzo napięta sytuacja. Doszło już między innymi do jednej strzelaniny, lecz do tej pory nie wiadomo oficjalnie, kto ją rozpoczął. Każda strona podaje inne informacje, a pewne jest jedynie to, że nawet na moment w tamtym miejscu nie można zmrużyć oka.

Jak zatem widać sytuacja jest fatalna i wiele osób nawet by nie pomyślało, że takie rzeczy są możliwe w XXI wieku. Dlatego też tak ważna jest pomoc uchodźcom, którzy są niczemu niewinni i chcieliby po prostu normalnego życia. Na miejscu są również Polacy, którzy pomagają innym krajom w ewakuacji oraz dbają o bezpieczne przetransportowanie do naszego kraju rodaków oraz Afgańczyków, którzy przez lata pomagali naszym żołnierzom w różnych akcjach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *