Aktualności

Najmłodszy miliarder świata zbudował swój majątek na Etherum

Każdy miliarder miał w życiu swój własny przepis na sukces. Jedni wszystko, co osiągnęli, zawdzięczają ciężkiej pracy, inni odziedziczyli majątek po rodzicach, a są również tacy, którzy postawili wszystko na jedną kartę. Do ostatniej z tych grup bez wątpienia zalicza się Vitalik Buterin, który ma obecnie w kryptowalutowym portfelu ponad 300 tysięcy ETH.

Czym jest Ethereum?

Ethereum postało w 2015 roku dzięki Vitalikowi Buterinowi oraz kilku innym osobom. Co ciekawe, nie jest to kryptowaluta, a jedynie platforma cyfrowa. Monetą są natomiast etery. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjęła się nazwa Ethereum i to raczej ona jest z reguły używana. W tym samym roku rozpoczęła się szeroko zakrojona promocja, w ramach której rozdano aż 50 milionów tokenów.

Na przestrzeni lat kryptowaluta urosła do miana drugiej co do wielkości na świecie. Ustępuje ona na piedestale jedynie Bitcoinowi, który ostatnio znów jest na ustach całego świata za sprawą Elona Muska i jego Tesli. Czym różni się Ethereum od Bitcoina? Główna różnica polega na tym, że Ethereum jest blockchainem drugiej generacji. Zapewnia to programistom znacznie większą swobodę działania z własnym kodem i tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (DApps). Ethereum było pierwszą falą blockchainów drugiej generacji i jak dotąd zostaje jedyną, która realnie liczy się na rynku kryptowalut.

27 lat i miliard dolarów na koncie

Vitalik Buterin urodził się 31 stycznia 1994 roku w Rosji. Jego zamiłowanie do kryptowalut odznaczało się już we wczesnych fazach życia, gdyż o Bitcoinie dowiedział się od ojca w wieku 17 lat. W 2011 roku zaczął on pisać teksty dla Bitcoin Weekly, gdyż właściciel serwisu oferował pięć Bitcoinów dla każdego, kto napisze dla niego artykuł. W tamtych czasach Bitcoin jeszcze nie był zbyt popularny, a pięć BTC było równowartością około 10 złotych. Po kilku miesiącach strona jednak upadła, a Vitalik został z niczym. We wrześniu skontaktował się z nim jednak właściciel Bitcoin Weekly, który zaproponował mu stworzenie drukowanej gazety Bitcoin Magazine, której Buterin miał być współzałożycielem i redaktorem naczelnym. Rosjanin przyjął propozycję, a magazyn szybko został okrzyknięty pierwszą poważną publikacją poświęconą kryptowalutom.

Vitalik miał wiele pasji, a jedną z nich była również informatyka. Swoje umiejętności i spryt postanowił wykorzystać tworząc Ethereum. Kryptowaluta spotkała się z dużym zainteresowaniem oraz uznaniem, którym cieszy się do dziś. Obecnie 27-letni Vitalik Buterin ma w etherowym portfelu ponad 300 tysięcy ETH. W przeliczeniu, jest to kwota mocno przekraczająca cztery miliardy dolarów, a ceny tej wirtualnej waluty prawdopodobnie w najbliższym czasie zostaną jeszcze bardziej wywindowane.

Furtka do wielkiego świata i wielkie serce

Dzięki swojej zamożności oraz rozpoznawalności szybko stał się jednym z rosyjskich celebrytów. Drugiego czerwca 2017 roku Vitalik spotkał się z samym prezydentem Władimirem Putinem na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Nazwisko Rosjanina wielokrotnie figurowało również w wielu największych biznesowych magazynach na świecie. Fortune umieściło go dwa razy na swojej liście czterdziestu przed czterdziestką, a Forbes w 2018 roku umieścił go na liście trzydziestu przed trzydziestką.

Rosjanin nie zapomniał o potrzebujących osobach i stale przekazuje spore darowizny dla różnych instytucji. W tym roku przekazał on ponad miliard dolarów dla Indii, a trzy lata temu SENS Research Foundation otrzymało od Vitalika blisko dwa i pół miliona dolarów na badania nad biotechnologiami odmładzającymi i przedłużaniem ludzkiego życia. Warto również wspomnieć, że Buterin stara się uniknąć zainteresowania swoją osobą oraz stawiania go w roli jednej z twarzy świata kryptowalut. Jego ojciec w artykule New Yorkera z 2018 roku wspominał, że syn stara się skupiać całą swoją uwagę nad dalszymi badaniami i chciałby, aby społeczeństwo było bardziej powściągliwe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *