Crypto tech

Branże, które najbardziej skorzystają na płatnościach kryptograficznych

Jeszcze dziesięć lat temu mało kto słyszał oraz wiedział, czym są kryptowaluty. Były one finansową niszą, w którą nikt nie chciał inwestować. Postęp technologiczny się jednak nie zatrzymuje, co bardzo pomogło kryptowalutom. Rozpoczęły one gwałtowny marsz po sławę i w krótkim czasie stały się jedną z najciekawszych form uiszczania opłat za różnego typu towary i usługi. Coraz więcej stron oraz sklepów decyduje się na dodanie opcji płatności w kryptowalutach, a to głównie dla wygody klientów. Są jednak branże, które dzięki dodaniu płatności kryptograficznych mogą znacząco zwiększyć swoje przychody. W jaki sposób kryptografia przyczyniła się do rozwoju poszczególnych branż?

Rynek nieruchomości

 Nikomu nie trzeba raczej udowadniać, że posiadacze sporej ilości kryptowalut, to głównie inwestorzy, milionerzy lub inne bogate osoby, które na brak pieniędzy nie mogą narzekać. Patrząc na aktualne ceny kryptowalut, można w łatwy sposób wyliczyć, że za zaledwie kilka bitcoinów możemy zakupić ogromny nowy dom z basenem, ogrodem i innymi udogodnieniami. Warto również pamiętać, że jest to niezwykle bezpieczna metoda transakcji, gdyż zachodzi bezpośrednio między użytkownikami. Do tego kryptotransakcje nie są obarczone żadnymi opłatami, więc obie strony transakcji mogą przy okazji nieco zaoszczędzić.

W Polsce to rozwiązanie na rynku nieruchomości wciąż raczkuje, lecz pojawiają się już pierwsze odważne osoby, które zachęcają do robienia zakupów przy pomocy bitcoina. Na taki ruch zdecydowali się chociażby twórcy jednego z aktualnie budowanych osiedli w Toruniu, którzy przyjmują zapłatę w bitcoinie. Jeśli dobrze poszukamy na różnych stronach, to znajdziemy również oferty dotyczące domów jednorodzinnych czy mieszkań w blokach. USA jest jednym z przodujących państw, jeśli chodzi o wykorzystanie transakcji kryptowalutowych na rynku nieruchomości. W tym państwie kupić można za nie nie tylko domy, lecz również działki, farmy i inne powierzchnie użytkowe.

Kasyna online

Ostatnie lata w świecie hazardu można nazwać cyfrową rewolucją. Swoje działanie musiało zamknąć sporo kasyn stacjonarnych, bowiem rozgrywka szybko przeniosła się do Internetu, w którym rozpoczął się prawdziwy wyścig szczurów o pozyskanie nowych graczy. Strony wzajemnie wyprzedzały się w nowych pomysłach i możliwościach. Gry na żywo z krupierem, większa gama gier i rekordowe kwoty jackpotów, to tylko wierzchołek góry lodowej.

Użytkownicy znacznie chętniej zaczęli korzystać z takich rozwiązań, a to głównie za sprawą większej wygody. Nie każdy ma łatwy dostęp do stacjonarnych punktów, przez co internetowe kasyna stały się dla nich prawdziwym zbawieniem. Do tego każdy może grać w zaciszu swojego domu, co przynosi dodatkowe korzyści. Nic zatem dziwnego, że największe kasyna na świecie musiały zainwestować w informatyków i stworzyć dobrą, intuicyjną stronę WWW.

Gry online, które przyjmują depozyty i zwracają je graczom, takie jak online sloty, powinny przynieść wiele korzyści z płatności kryptograficznych. Cała zabawa odbywa się wszakże w Internecie, który jest naturalnym środowiskiem dla kryptowalut. Brak tej opcji płatności może wiązać się głównie z powściągliwością oraz obawą właścicieli portalów. Rynek kryptowalut jest wciąż narażony na ogromne spadki (wzrosty również) i brak stabilizacji skutecznie zniechęca masę osób. Warto jednak nadmienić, że istnieje spora lista stron, która widzi zalety bitcoina i innych walut, przez co poniekąd wymusza na konkurencji dodanie tej formy płatności. Liczne podsumowania finansowe pokazują, że płatności kryptograficzne przynoszą zyski, które zwiększają się co każdy kwartał.

Zakłady bukmacherskie

 Mówiąc o internetowym hazardzie, nie sposób przejść obojętnie obok zakładów bukmacherskich. Te w ostatnich latach również mocno zyskały, co tłumaczyć można podobnie do sprawy kasyn online. Gracze cenią sobie przede wszystkim wygodę, a także stali się nieco leniwi. Mając zatem do wyboru kilka kliknięć na ekranie smartfona, a wyprawę do naziemnego punktu bukmachera – decyzja jest chyba jasna.

Z pomocą w popularyzacji zakładów bukmacherskich online przyszedł też esport, czyli profesjonalne zmagania w grach komputerowych. Przestoje w rozgrywkach tradycyjnego sportu były idealną okazją dla wirtualnego świata, w którym pojęcie „przerwa” nie istnieje. Dlatego też dodanie ofert esportowych było strzałem w dziesiątkę. Fani esportu chętnie zaczęli stawiać kupony, a największe kompetycje zyskały dodatkową publikę i prestiż.

Dodanie transakcji kryptograficznych jest naturalnym krokiem w przód, gdyż bukmacherzy zawsze starają się być na bieżąco z nowymi formami płatności. Do tego praktycznie każda strona oferuje wpłaty za pomocą elektronicznych portfeli, takich jak Skrill i Neteller, a te są od dawna za pan brat z kryptowalutami.

Sklepy internetowe

W wirtualnej przestrzeni funkcjonuje wiele małych sklepów, które ciągle walczą o każdego nowego klienta. Te najczęściej obsługują płatności przy użyciu kryptowalut, lecz największe portale wciąż nie są do nich przekonane. Najczęściej towary kupujemy na sprawdzonych przez siebie serwisach, które niejednokrotnie cieszą się popularnością i istnieją na rynku od wielu lat.

Przelew bankowy, BLIK, Apple Pay czy Google Pay, to popularne rozwiązania, z którymi można się spotkać praktycznie na każdej stronie. Znacznie rzadziej w dostępnych opcjach zobaczymy natomiast PayPala, Paysafecarda lub właśnie kryptowaluty. W Polsce przed szereg wyrywa się jeden z serwisów, umożliwiający zamówienie jedzenia pod wskazany adres. Wybierając opcję „Bitcoin”, użytkownik zostanie przekierowany na stronę pośrednika płatności Bitpay, gdzie będzie mógł zrealizować płatność. Za transakcję nie zostanie pobrana żadna dodatkowa opłata administracyjna. Jest to zatem świetna opcja dla wszystkich, którzy są w zasięgu restauracji współpracujących z portalem i mających nieco wolnych środków w wirtualnych walutach.

Za granicą wiele gigantów światowych pozwala na płatności kryptograficzne. Do największych należy 4chan, Amazon, Xbox, Dell, Twitch czy Rakuten. Nie sposób przejść obojętnie również koło Tesli, czyli lidera na rynku aut elektrycznych. Elon Musk (właściciel firmy) jest znany z tego, że aktywnie działa na rynku kryptowalut. Umożliwił on zatem zakup swoich samochodów za bitcoiny. Opcja jest aktualnie dostępna jedynie w USA, lecz wedle zapowiedzi do końca roku możliwość ta ma być udostępniona również innym krajom.

Płatności kryptowalutami – przejdą do codzienności?

Rozwój polega na zmianach i raczej nieuniknione jest to, że prędzej czy później transakcje przy pomocy kryptowalut staną się czymś powszechnym. Dalszy rozwój rynku i kolejne wzrosty cen bitcoina, ethereum, tethera czy innych monet mogą tym bardziej zachęcić właścicieli przedsiębiorstw.

Miejmy na uwadze to, że jeszcze nie tak dawno pewną egzotyką był BLIK, do którego wiele osób podchodziło bardzo sceptycznie. Aktualnie jednak sytuacja zmieniła się o sto osiemdziesiąt stopni, a BLIK jest jedną z najpopularniejszych, jak nie najpopularniejszą formą transakcji w internecie. Użytkownicy chwalą go za szybkość działania oraz wygodę i nikt sobie raczej nie wyobraża, że miałby nagle zniknąć.

Bezpieczeństwo, anonimowość i brak opłat transakcyjnych, to ogromne zalety transakcji kryptograficznych.  Do tego jest to bardzo perspektywiczna opcja płatności, która za kilka lat może mieć spory udział we wszystkich dokonywanych internetowych płatnościach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *