Crypto tech

Radeon RX 6800 nie ma sobie mocnych w kopaniu krypto walut

AMD Radeon RX 6800 to jedna z najnowszych kart graficznych na rynku, gdyż swoją premierę miała pod koniec 2020 roku. Poza graczami sympatią do niej zapałali również „górnicy”, gdyż okazuje się, że to naprawdę świetny produkt do „kopania” kryptowalut. Jak donosi bowiem użytkownik serwisu społecznościowego QQ, znany jako Lean (co szybko podchwycił chiński portal Chiphell), Radeon RX 6800, czyli najsłabszy z zapowiedzianych Radeonów opartych o architekturę RDNA2, jest podobno o 50% wydajniejszy w wydobywaniu kryptowalut od dotychczasowego króla, czyli GeForce’a RTX 3090.

Celowe działanie Nvidii?

Nvidia stara się tworzyć jak najlepsze karty dla graczy, lecz ich produkty znacznie częściej (i to w masowych ilościach) są wykupywane przez „kopaczy” kryptowalut. Społeczność natomiast nieustannie narzeka na brak kart w sklepach oraz magazynach, a każda nowa dostawa wyprzedaje się w dosłownie kilka minut. Prowadzi to zatem do frustracji obu stron. Nvidia wyraźnie stara się jednak przeciwdziałać takiemu obrotowi spraw. Firma ma w planach stworzyć specjalne karty z serii 3000, które będą przystosowane do wydobycia kryptowalut. Ma to zarazem sprawić, że takie produkty jak RTX 3090, czy RTX 3080 przestaną być wykupowane przez „górników”, a zwykli gracze, czy streamerzy nie będą musieli godzinami koczować w sklepach i liczyć, że uda im się kupić karty przed armią botów.

Kolejnym krokiem w walce Nvidii z górnikami było zamontowanie ograniczników kopania w kartach graficznych RTX 3060. Oczywiście nie zatrzymało to wielu osób przed zakupem, a tęgie umysły od razu po premierze zastanawiały się nad tym, jak ominąć blokadę. Dosłownie kilka dni temu napłynęły informacje z Chin, że pełny potencjał kart RTX 3060 został odblokowany. Informacje okazały się jednak fałszywe, gdyż nie dotyczyły kopania Ethereum, a Confluxa, który charakteryzuje się znacznie wyższym hash rate. Blokada zatem cały czas działa i nie została złamana.

Bardzo prawdopodobne jest, że najnowsze karty RTX 3090 mają fabrycznie zainstalowane ograniczenia w „kopaniu” kryptowalut, lecz firma się do tego oficjalnie nie przyznała. Oczywiście wnioski z poprzednich tego typu działań zostały zapewne wyciągnięte, więc mogło zmienić się również wiele rzeczy pod kątem samej budowy karty. Niewątpliwie jednak Nvidia stara się utrudnić życie „górnikom”, stąd też nie ma co się dziwić słabymi osiągami karty RTX 3090 pod kątem „kopania” kryptowalut.

AMD nie stroni od górników?

Już w październiku zeszłego roku można było usłyszeć pogłoski, że AMD będzie produkować karty do „kopania” kryptowalut. Obecnie oficjalna zapowiedź tych kart powinna być jedynie kwestią kilku tygodni. Warto jednak zaznaczyć, że działania te nie są odpowiedzią na spore zainteresowanie kartami dla graczy przez „górników”. Firma wydaje się być neutralna, a jej kolejne produkty zadowalają obie strony konfliktu.

RX 6800 jest o 50% wydajniejszy w „kopaniu” kryptowalut od karty RTX 3090. Produkt AMD dziennie zapewni dochód w okolicach pięciu dolarów. Łatwo zatem policzyć, że miesięcznie karta powinna przynieść zysk w okolicach 150 dolarów. Mowa tutaj oczywiście o osiągach jedynie jednej karty graficznej. „Koparki” wyposażone w same RX 6800 mogą osiągać znacznie lepsze wyniki. Warto również wspomnieć, że produkt od Nvidii jest znacznie droższy, a co za tym idzie, potrzebuje więcej czasu, aby jego zakup się zwrócił.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *