Aktualności

Indie planują wprowadzenie 18% podatku od transakcji BTC

Indie są aktualnie bardzo niepewne co do tego, jakie powinny mieć podejście do kryptowalut. Jednak nie przeszkadza im to, żeby planować wprowadzenie podatku od transakcji. Według danych obrót Bitcoina w Indiach wynosi 5 miliardów dolarów rocznie, oznacza to, że państwo mogłoby zarabiać dodatkowy miliard rocznie z podatków.

Skąd wiemy o podatku?

W raporcie opublikowaym przez Times of India, Centralne Biuro Wywiadu Gospodarczego (CEIB) przekazało wniosek odnośnie wprowadzenia nowego podatku do Centralnej Rady Podatków Pośrednich i Ceł (CBIC).

CEIB udostępnił niedawno raport opisujące wykonane przez nich badania na temat wykorzystania kryptowalut. Uznali, że Bitcoin jest wartością niematerialną, oznacza to, że według obowiązujących przepisów są w stanie nałożyć podatek na wszystkie transakcje. Oczywiście powiedzieli także, że taki podatek ograniczy użycie najstarszej kryptowaluty w nielegalnych działalnościach.

Z ich obliczeń wyszło, że roczny obrót Bitcoinów wynosi około 5,5 miliarda rocznie. Dzięki wprowadzeniu podatku, przejmowaliby około miliard z tego. Jest to już druga próba wprowadzenia podatku. Pierwsza miała miejsce na początku grudnia i miał to by podatek 30% od zysków z aktywów cyfrowych.

Historia kryptowalut w Indiach

W 2018 roku, Indyjski Bank Rezerw zabronił wszelkim instytucjom finansowym, które w jakikolwiek współpracują z tym bankiem na prowadzenie działalności związanych z kryptowalutami. Nie był to zakaz wprost, jednak zdecydowana większość zaprzestała oferować lub nawet planować nowe usługi związane z cyfrowymi walutami. Dopiero na początku roku 2020 Sąd Najwyższy oznajmił że taka decyzja Banku Rezerw jest niekonstytucyjna. Po tym oświadczeniu wiele firm zaczęło interesować się od nowa kryptowalutami. Niedawno w Indiach otworzono pierwszy bank kryptowalutowy na świecie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *